bęben ścieralność kruszywa

Do czego służy bęben Los Angeles?

Głównym materiałem, którego używa się do budownictwa drogowego, są kruszywa kamienne. Ich parametry mają niezwykle ważny wpływ — w końcu sposób, w jaki kruszywo poddane zostało obróbce, decyduje o właściwościach reologicznych całych mieszanek, zaś sam rodzaj skał, z jakich zostało wykonane, przyczynia się do jego poziomu wytrzymałości. Jak wiadomo, im lepszej jakości jest kruszywo, które stosuje się na drogach, tym lepiej. W celu oceny jakości pomaga urządzenie, jakim jest bęben Los Angeles.

Zastosowanie bębna

O tym, czy nawierzchnia jezdni będzie trwała, decydują cechy konkretnego  kruszywa. Jedną  z istotniejszych właściwości, jaką powinno się brać pod uwagę przy budownictwie drogowym, jest stopień odporności kruszywa na rozdrabnianie. W celu pomiaru tego parametru stosuje się bębny Los Angeles. Maszyna składa się ze stalowego bębna, który podtrzymywany jest przez ramę, wykonaną z tego samego materiału. Całość zamknięta jest w specjalnej obudowie. Urządzenie Bęben Los Angeles zalicza się do przyrządów badawczych, dzięki którym możliwe jest określenie ścieralności kruszywa

bębęn ścieralność kruszywa

Przebieg badania

Badanie na bębnie Los Angeles rozpoczyna się od włożenia do bębna kul wykonanych ze stali, po to, by w kolejnym kroku umieścić w nim uprzednio przygotowaną próbkę kruszywa. Kolejnym etapem jest uruchomienie przyrządu i wykonanie nim określonej liczby obrotów stałej prędkości. Na koniec wystarczy już tylko przesiać próbkę przez sito o ustalonych wymiarach. To, co na nim pozostanie, musi zostać wysuszone i zważone. Uzyskana waga jest składową wzoru, niezbędną do obliczenia współczynnika Los Angeles. 

Niska wartość współczynnika to dobry znak, bowiem im jest ona niższa, tym wyżej oceniana jest wytrzymałość betonu, który zostanie wykonany z podlegającemu badaniu kruszywa. Aby jednak można było uznać pomiar za wiarygodny, należy posiadać umiejętność posługiwania się bębnem Los Angeles oraz zadbać o to, by próbka została w poprawny sposób przygotowana. 

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem bębna Los Angeles, zapoznaj się z ofertą naszej firmy AS-LAB. Jesteśmy producentem różnorodnych maszyn o najwyższej jakości, którym niestraszne są żadne warunki atmosferyczne. Zaufaj naszemu doświadczeniu, profesjonalizmowi oraz trosce o klientów

Leave A Comment