
Sita labolatoryjne — w jakim celu się je stosuje?
- admin
- 13 lipca 2021
- Bez kategorii
- 0 Comments
Akcesoria, które używane są do badań laboratoryjnych, dla osób niezwiązanych z tworzeniem badań pozostają zagadką. Każdy zetknął się częściowo w swoim życiu z nimi, choćby na szkolnych lekcjach chemii czy biologii. Ograniczały się one wtedy do takich urządzeń jak pipety czy różnego rodzaju szkła i naczynia. Różnorodność tych przyrządów jest jednak dużo większa, niż mogłoby się wydawać, czego przykładem może być sito laboratoryjne — raczej nie znane laikom, a tak niezwykle wielofunkcyjne i potrzebne w pracy laboranta. Czym zatem jest sito laboratoryjne i w jakim celu się je stosuje?
Czym są sita laboratoryjne?
Są to urządzenia służące do tak zwanej analizy sitowej. Ta metoda badawcza polega na przesiewaniu materiału przez zestaw sit o różnych średnicach, w efekcie czego odpowiedniej wielkości ziarna zostają od siebie oddzielone. Pozwala to na określenie składu ziarnowego przesiewanego materiału. Średnica oczek w poszczególnych sitach dobierana jest bezpośrednio do rodzaju przepuszczanego przez nie nasienia oraz do odpowiedniej dziedziny nauki, w ramach której badanie jest wykonywane. Analizę tę przeprowadzić można dwiema metodami: na sucho i na mokro. To badanie wykorzystuje się w takich dziedzinach jak hydrogeologia, geotechnika czy sedymentologia. Zwykle w takiej analizie oprócz sit laboratoryjnych, wykorzystywana jest także wstrząsarka mechaniczna, której praca znacząco przyspiesza i ułatwia wykonywanie badania. Jest jednak możliwość przeprowadzania go również ręcznie.
Rozmiar oczek ma znaczenie
Każde z sit laboratoryjnych posiada oczka o odpowiedniej średnicy, dzięki czemu po połączeniu kilku z nich, dostosowując odpowiednie rozmiary do siebie, otrzymane wyniki badania są jeszcze bardziej szczegółowe. Ta różnorodność pozwala ponadto na dokładne dopasowanie sit do przesiewanego materiału — im mniejsze ziarna, tym mniejsze oczka, im gęstsza konsystencja, tym średnica oczek większa. Sita należy dopasować tak, aby ich średnica malała, dzięki czemu na każdym z nich osadzą się ziarna, analogicznie: od największych do najmniejszych. Dostępne na rynku sita mają określoną wcześniej średnicę, wyznaczaną na podstawie największego zapotrzebowania w pracach laboratoryjnych. Istnieje jednak możliwość tworzenia takich o niestandardowych rozmiarach, na specjalne zamówienie klienta. Na naszej stronie internetowej mają Państwo możliwość zakupu już tych gotowych, jak i tych tworzonych specjalnie według Państwa preferencji.
Sita laboratoryjne są niezwykle potrzebne do wykonywania skomplikowanych badań, pozwalających na określenie rodzaju zarówno materiałów o konsystencji stałej, jak i cieczy. Odpowiednio dopasowane do siebie stanowią niezastąpioną całość, której użytkowanie przyspiesza i ułatwia pracę, ale także pozwala na jej dokładność.