serwis maszyn górniczych 123

Młyny kulowe – charakterystyka i zastosowanie

Młyny laboratoryjne są jednymi z elementarnych sprzętów wykorzystywanych w każdym laboratorium. Służą do rozdrabniania organicznych i nieorganicznych substancji stałych. Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów młynów, które pozwalają rozdrobnić praktycznie każdy rodzaj substancji. W tym artykule chcemy przybliżyć działanie młynków laboratoryjnych i wskazać ich zastosowanie.

Młynek laboratoryjny - po co się go używa?

Urządzenie to jest często wykorzystywane w branży medycznej, przemysłowej, chemicznej lub do badań nad artykułami spożywczymi. Młynka laboratoryjnego używa się przede wszystkim, by zmielić dany materiał i przeprowadzić jego analizę. Za jego pomocą możemy rozdrobnić na sucho i mokro wiele próbek materiałów.

W młynku laboratoryjnym możemy rozdrobnić substancje twarde, miękkie, włókniste i kruche. Niezwykle ważne jest, by dostosować jego rodzaj do twardości danego materiału – w przeciwnym razie dany materiał może uszkodzić mechanizm urządzenia.

Młyn młynowi nierówny, czyli jakie wyróżniamy rodzaje młynów

W zależności od potrzeb należy użyć innego rodzaju młynka laboratoryjnego. Wśród podstawowych młynów laboratoryjnych wyróżniamy: młyny dyskowe, młyny nożowe, młyny tnące, młyny planetarne, młyny wirnikowe oraz młyny kulowe. Wszystkie mają za zadanie pociąć i rozdrobnić dany materiał, ale wykonują to na różne sposoby. Budowa każdego młynka została jednak przystosowana do tego, by nie dopuścić do zanieczyszczenia mielonych próbek.

serwis maszyn górniczych 321

Budowa młyna kulowego

Ten rodzaj młyna ma cylindryczny kształt i stosowany jest najczęściej do mielenia materiałów takich jak wapień, grafit, piasek, kwarc, talk, a za jego pomocą tworzy się wysokiej jakości proszki mineralne. Młynek kulowy kroi i rozdrabnia substancje na skutek uderzania i rozcierania materiału między kulkami umieszczonymi w jego wnętrzu. Podczas obrotu kule unoszą się na pewną wysokość i dociskają materiał do ścian, a potem opadają, tym samym rozdrabniając kolejną partię materiału.

Kule służące jako element rozdrabniający powinny być wykonane z materiałów odznaczających się ogromną twardości – na przykład ze stali. Wymiary użytych kul zależą od wymiarów mielonych cząsteczek. Co ważne oprócz kul w młynie znajdują się walce, które mielą rozdrobniony już materiał.

Młyn kulowy stanowi jeden z najbardziej skutecznych narzędzi do rozdrabniania materiałów. Aby służył nam długie lata, przy jego kupnie warto zwrócić uwagę na jakość produktów, z jakich został wykonany.

Jeśli szukają Państwo producenta młynów kulowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Leave A Comment