jak dbać o specjalistyczne urządzenia

Maszyny specjalistyczne – jak o nie dbać?

Każdy sprzęt potrzebuje indywidualnego podejścia ze względu na swoją specyfikę przeznaczenia do wykonywanej pracy czy budowy. Nie da się tym samym sposobem naprawić każdej maszyny, jednak istnieją zasady, które można dostosować do wszystkich możliwych urządzeń. Elementami przedłużającymi im życie lub zapobiegającymi awarii są takie czynniki jak regularne czyszczenie i kontrole serwisowe.

Wiedza od produceta

Maszyny specjalistyczne charakteryzują się innym działaniem i budową niż te, z którymi ma się kontakt na co dzień. Są one zdecydowanie bardziej skomplikowane i wymagają doświadczonego podejścia, które z reguły posiada ich producenta. To on wie najlepiej jak obchodzić się ze swoimi dziełami. Może więc doradzić, jak odpowiednio zająć się np. kruszarkami czy młynkami laboratoryjnymi, które niekiedy potrzebują osobnych środków do czyszczenia i dat kontrolnych.

Czystość to podstawa

Regularne oczyszczanie każdego sprzętu jest niezbędnym elementem gwarantującym jego dłuższe działanie. Po skonsultowaniu się z producentem można zdobyć informacje dotyczące sprzętów, które najlepiej będą nadawać się do czyszczenia różnych produktów, między innymi grilli czy kruszarek. Odpowiednio wyszkolona do tego typu działań osoba przedłuży życie maszyny i zapobiegnie usterkom wynikającym ze zbyt dużej ilości generowanych zanieczyszczeń. Brak dbania o higienę przez dłuższy czas może spowodować uszkodzenia produkowanych lub przetwarzanych obiektów.

Konserwacja i serwis

Równie ważna jest konserwacja i pilnowanie jej terminów. Dokładne przebadanie sprawności każdego sprzętu — niezależnie czy jest to sito laboratoryjne, czy kruszarka szczękowa — wymaga odpowiedniej wiedzy, po którą najlepiej zgłosić się do producenta. Serwis oferowany przez doświadczonych pracowników będzie z pewnością najbardziej wiarygodny w takiej sytuacji. Podobnie jest ze wszelkimi uszczerbkami, których nie należy ignorować, bowiem w niektórych przypadkach mogą zaważyć na zdrowiu czy życiu pracownika. Powinny być one zgłoszone do serwisu, który zajmie się naprawą na miejscu lub w swoim warsztacie.

Zakupione maszyny lepiej powierzyć producentowi i specjalnie wyszkolonym przez niego ludziom. Tak właśnie jest w naszej firmie AS-LAB – przyjmujemy każde zgłoszenie i zawsze służymy pomocą w prawidłowym obchodzeniu się ze specjalistycznym sprzętem.

Leave A Comment